Karol Szymanowski to najwybitniejszy polski kompozytor przełomu XIX i XX wieku. Znawcy uważają go za numer II w całej polskiej historii – tylko za Fryderykiem Chopinem. Światowej sławy twórca inspirował się nie tylko Orientem, ale i Podhalem, co wyraźnie słychać w jego twórczości. Nic dziwnego, że w Zakopanem jest szczególnie honorowany.
Muzeum Karola Szymanowskiego mieści się na parterze willi Atma. Fotografie i plansze pozwalają zdobyć podstawowe informacje o nim i jego twórczości, jednak z pewnością ciekawsze okażą się multimedialne ekspozycje i zgromadzone przedmioty osobiste kompozytora. Można oglądać m.in. rękopisy, zeszyty, zdjęcia, obrazy, wycinki prasowe, zegary, frak koncertowy, buty, projekty kostiumów do baletu „Harnasie” i wiele innych.
Wnętrza willi i otaczający ją ogród mają jak najbardziej przypominać te urządzone przez kompozytora. Muzeum prowadzi aktywną działalność popularyzatorską twórczości Szymanowskiego w postaci koncertów, spotkań, prelekcji i sprzedaży płyt oraz nut. W Atmie organizowane są również wystawy czasowe o różnej tematyce.
Willę wybudował w 1890 roku przez Józefa Kasprusia-Stocha w stylu Zakopiańskim. Nazwa pochodzi od jednego z określeń duszy w języku indyjskim. Przez 40 lat w Atmie funkcjonował pensjonat. Od 1930 do 1936 roku Karol Szymanowski wynajmował dom na wyłączność – kiedy mieszkał tutaj napisał m.in. III akt „Harnasiów”, „II Koncert Skrzypcowy” czy „IV Symfonię Koncertującą.
O utworzenie muzeum pamięci kompozytora tuż po jego śmierci w 1937 r. wnosił jego uczeń, Michał Kondracki. Atma pozostawała w prywatnych rękach aż do 1974 roku, kiedy to z inicjatywy warszawskich dziennikarzy przeprowadzono zbiórkę pieniędzy. Wykupioną willę przeznaczono na placówkę biograficzną Karola Szymanowskiego, otworzoną 2 lata później. Duże zasługi dla jego powstania położyła siostrzenica artysty. Krystyna Dąbrowska od początku angażowała się w sprawę i przekazała wiele cennych pamiątek, które można dziś podziwiać.
Muzeum Karola Szymanowskiego w willi Atma to zamiejscowy oddział Muzeum Narodowego w Krakowie, w związku z tym w kasach w Zakopanem można zaopatrzyć się w karnety do wszystkich galerii stałych znajdujących się pod kuratelą MNK.
Dane teleadresowe
+48 182 020 040
atma@mnk.pl
Kasprusie 19,
34-500 Zakopane
Źródło: http://www.male-ciche.pl/atrakcje/muzeum-karola-szymanowskiego/